Čím nejlépe nahradit pečivo?
Proč přibývá lidí s intolerancí?
V poslední době přibývá lidí, kteří jsou buď na pečivo alergičtí, mají určitou intoleranci nebo jim byla diagnostikována celiakie. I lidem, které žádná z těchto věcí netrápí, může být po snědení klasického pečiva špatně. Často se objevuje pocit plynatosti, nafouknutí, v některých případech dokonce ekzémy a jiné nepříjemné obtíže, které nás mohou pěkně potrápit. Ptáte se proč se to děje, když jsme jako malí jedli pečivo běžně a nic nám po něm nebylo? Je to dáno především množství lepku, které dnešní pečivo obsahuje.
Dříve jsme se setkali převážně s kváskovým chlebem, který byl poctivě připraven a upečen a obsahoval pouze takové suroviny, které obsahovat má. Díky tomu byl pro naše střevo daleko snadněji stravitelný a nezatěžoval tolik náš trávicí systém. Bohužel dnešní situace je taková, že poptávka převyšuje nabídku, a proto se pečivo "šidí" na úkor našeho zdraví. Kdybyste porovnali složení rohlíku před několika lety a rohlíku dnes, viděli byste značný rozdíl. Dnešní rohlík je "obohacen" o spoustu aditiv tak, aby vykynul daleko rychleji a hlavně aby co nejdéle vydržel čerstvý a chutný. Ačkoliv jste zdravý člověk, tento fakt naznačuje jedině to, že bychom měli klasické pečivo ze supermarketu alespoň omezit, nebo hledat vhodné a zdravé varianty. Spoustu poctivých chlebů z kvásku najdete ve zdravých výživách, či si ho můžeme připravit i doma.
Omezujte pomalu
Mnoho lidí uvádí skutečnost, že jsou na pečivu závislí. Určitě jste také slyšeli větu "A co bych jedl k snídani, kdybych nejedl pečivo?". Proto je důležité začít pomalu a po malých krůčcích. Pokud jste zvyklí jíst pečivo každý den (někdo i několikrát denně), není rozumné a ani nutné ho vysadit ze dne na den. Nejčastější způsob jak se lidé zbavují závislosti na pečivu a nahrazují ho zdravější variantou je náhrada bílého za celozrnné. V tomto případě si však dejte pozor a hlídejte si vždy složení. Některé "celozrnné" pečiva se pouze tak jmenují, ale realita je jiná. Někteří výrobci ho pouze zbarví do tmavé barvy, ale složení zůstává stejné. Proto buďte velmi obezřetní a nekupujte zajíce v pytli.
Pokud nebudete chtít dlouze v obchodech studovat složení jednotlivých produktů, existuje tu alternativa domácího pečení. Nebojte se, upéct si doma chleba není vůbec nic složitého. My nejčastěji pečeme z pohankové, špaldové, nebo rýžové mouky. V některých případech je mícháme společně s kokosovou, která dodá chlebu lehce nasládlou chuť. Výhody v pečení domácího chleba nejsou pouze v tom, že přesně víte jaké suroviny obsahuje, ale ve finále Vás to vyjde finančně daleko lépe. Svoje pečivo si můžete přizpůsobit přesně podle svých chutí a preferencí. My rádi přidáváme do chleba např. nastrouhanou mrkev nebo olivy. Skvěle se hodí také různá semínka, nejčastěji volíme dýňová, konopná, nebo chia.
Vyzkoušet můžete např. také chleba z banánové mouky, na který jsme pro Vás nedávno připravili recept na našem blogu.
A co budu jíst?
Když je někdo zvyklí mít každý den ke snídani nebo svačině pečivo, může pro něj být nepředstavitelně těžké začít se stravovat jinak a změnit svůj návyk. Ale věřte, že jakmile pečivo omezíte a udělá se Vám lépe, na pečivo si za chvíli ani nevzpomenete. To jak se cítíte, je přeci to nejdůležitější. Pokud patříte mezi ty lidi, kteří potřebují po ránu kvalitní sacharidy aby měli na celý den dostatek energie, není nutné je přijímat pouze z pečiva. Vyzkoušejte např. ovesné, pohankové nebo amarantové kaše, které mohou mít v daleko více sacharidů a navíc obsahují více vitamínů a minerálů, které nejen po ránu potřebujeme. Kaše lze připravit jak ve sladké variantě (např. s ovocem, ořechy atd.), tak i ve variantě slané s různými semínky, žampiony, cuketou nebo sušenými rajčaty.
Ke svačinám si můžeme místo pečiva dopřát kvalitní smoothie, které svým složením zajistí dlouhodobý pocit sytosti. Obsahují kvalitní bílkoviny, které pocházejí z rýžového proteinu, dále spoustu druhů superpotravin, které se postarají nejen o skvělou chuť, ale především o vysoký poměr živin. Věříme, že jakmile jednou naše smoothies ochutnáte, už si na pečivo ani nevzpomenete. :) Na výběr máte hned z několika druhů, tudíž si vybere opravdu každý. Slazeny jsou pouze kokosovým cukrem a všechny jsou zároveň čistě veganské.
Pokud Vám v jídelníčku bude scházet dostatečné množství sacharidů a bude u Vás stále chuť na pečivo převládat, zkuste zařadit více obilovin a luštěnin. Jako příloha k hlavnímu jídlu se skvěle hodí např. pohanka, quinoa, celozrnný kuskus nebo jáhly. Nezapomínejme ani na luštěniny, které kromě sacharidů obsahují také významné množství rostlinných bílkovin, které tvoří základní stavební složku v našem organismu. Na výběr máme hned z několika možností jako je např. čočka, cizrna, hrách a mnoho dalších.
Závěrem chceme říct, že pokud netrpíte celiakií, alergií na lepek nebo jinou intolerancí, není důvod se pečivu a lepku obecně zcela vyhýbat. Dnešním článkem jsme Vám pouze chtěli objasnit situaci jak se to s pečivem dnes má a obrázek si již udělá každý sám. Zkuste pečivo omezit např. na krátkou dobu a uvidíte, zda se Vám udělá lépe, nebo žádnou reakci nezaznamenáte. Každý jsme jiný a na každého bude fungovat něco jiného.