Káva není jen lahodný nápoj
Kávu není nutné nějak zdlouhavě představovat, protože ji zná naprosto každý. Zrnka kávy pocházejí z rostliny nazývané Coffea, která má český název Kávovník. Patří do čeledi mořenovitých rostlin. Rostlina pochází s největší pravděpodobností z Etiopie. Dnes na světě roste asi 60 druhů kávovníků. Najdeme mezi nimi keře, plazivé rostliny i stromy. Dožívají se až 30 let, ale největší úrodu mají po pěti až šesti letech. Tvar listů je oválný s vlnitými okraji. Pro přípravu kávy se používají především dva druhy – Arabika a Robusta. Pěstování kávy není jen tak. Pro svůj růst potřebuje dostatek slunce a vláhy, z toho důvodu se nejčastěji pěstuje ve vlhkém tropickém pásmu na plantážích.
Sklízí se v různou dobu podle druhu. Čím blíž se pěstuje u rovníku, tím dříve se sklízí. Kolem rovníku se káva sklízí na jaře, na severněji položených plantážích se sklízí na podzim. Sklizeň Arabiky probíhá většinou ručně a sklízí se jen zralé, nepoškozené, červené plody. Sklizeň Robusty nejčastěji probíhá pomocí česacích strojů.
Kávový peeling pro krásnou pleť
Kávový peeling je ideální pro všechny typy pleti. Kofein, který je v kávě obsažený, zrychluje krevní oběh, čímž dochází k vypnutí pokožky a jejímu následnému zpevnění. Z toho důvodu se peeling používá nejen na obličej, ale také na nohy, zadek a dá se říct na celé tělo. Pomáhá také proti celulitidě, jelikož vysoký obsah antioxidantů pomáhá podpořit spalování podkožního tuku. Výroba domácího kávového peelingu je velmi jednoduchá. Budete potřebovat jen 3 lžíce mleté kávy, 1 lžíci třtinového cukru a 3 lžíce kokosového oleje. Ve vodní lázni rozpustíme kokosový olej, přidáme cukr, kávový lógr a důkladně promícháme. Poté už můžete rozetřít na vámi zvolená místa. Takový peeling lze použít i několikrát týdně.
Ekologický úklid s kávou
Věděli jste, že pár lžic lógru dokáže vyčistit mastnotu a špínu? Pokud ne, rozhodně stojí za to tento trik vyzkoušet. Přidejte pár lžic lógru na houbičku a pusťte se do práce. Krásně vyčistí mastná místa na sporáku nebo zanesenou špínu, která nejde běžnými ubrousky vyčistit. Použitá mletá zrnka kávy také poslouží jako přírodní písek, jsou totiž jemnější než klasický čisticí písek, takže zašlé nebo připálené hrnce či pekáče budou jako nové, a to bez poškrábání. Pokud bojujete s vodním kamenem, i o něj se káva postará. Lógr má mimo jiné také antibakteriální a antivirové účinky, takže ho můžete použít i jako přírodní dezinfekci.
Káva dokáže pohlcovat i nepříjemné pachy, proto se hojně používá například do lednice. Určitě znáte ten pocit, když otevřete lednici a vyvalí se na Vás kombinace nejrůznějších pachů, ze kterých se Vám může udělat pěkně nevolno. V takovou chvíli je vhodné sáhnout právě po kávě, která tyto pachy velmi rychle neutralizuje. Stačí do lednice postavit misku s kávovou sedlinou v suché variantě, protože jinak by Vám zplesnivěla a udělala v lednici paseku. Takové misky lze podstavit např. k odpadkovému koši, botníku, na záchod apod.
Účinný repelent proti hmyzu
Káva funguje také jako přírodní repelent bez zbytečné chemie. V létě začíná být hmyz pěkně otravný, proto dejte do misky lógr a tu postavte na stůl na terase, kde Vás hmyz nejvíce obtěžuje. Káva komárům či můrám velmi zapáchá a budou se tomuto místo obloukem vyhýbat. To platí také o blechách. Pokud máte mazlíčky, které trápí blechy, vykoupejte je v šamponu, do kterého přidáte trochu kávy. Uvidíte, že se výsledky dostaví velmi rychle.
Jak lógr skladovat?
Jak vidíte, kávový lógr má opravdu mnoho využití a byla by škoda se ho okamžitě zbavit. Jak ho ale skladovat, aby vydržel co nejdéle? Je to jednoduché. Je důležité ho předem vysušit. Nejlépe ho vysušíte tak, že ho v tenké vrstvě přendáte na plech a rozprostřete. Necháte uschnout na vzduchu a občas ho promícháte. Na sušení lze využít sluníčko nebo topení. Usušený lógr přendejte do sklenice a uzavřete, aby se do ní nedostal vzduch. Takto máte kávu připravenou vždy po ruce a je jen na Vás, jak s ní naložíte.