Krabičkování – aneb jídlo vždy po ruce

Suroviny:
Suroviny:
Připravujete si doma poctivě jídlo na druhý den nebo to necháváte náhodě? Pokud chceme jíst zdravě po celý rok, je základ si jídlo připravit dopředu. Přečtěte si v dnešním článku rady a tipy, jak efektivně krabičkovat a vyhnout se tak jezení ve spěchu a stresu.
Suroviny:

Všichni známe ten den, kdy máme moc práce, nic nestíháme a na jídlo si téměř nevzpomeneme. Připomene nám ho až ukrutný hlad, my vběhneme do prvnímu fastfoodu, který po cestě potkáme a následně si vyčítáme, jakým obědem jsme se opět odflákli. Pokud chceme jíst zdravě a kvalitně, příprava jídel do krabiček na další den nás zkrátka nemine.

Jídlo pod kontrolou

Krabičkování je velký trend poslední doby a my si neumíme představit bez něj existovat. Jídlo si pohodlně připravíme vždy den dopředu a nemusíme se pak celý den stresovat tím, kde se můžeme kvalitně a pestře najíst. Je to velmi efektivní způsob, jak mít svůj jídelníček zcela pod kontrolou a spoléhat se pouze na sebe. Někdy se nám totiž může stát, že na jídlo nebudeme mít čas vůbec. S připravenou krabičkou se nám toto stát nemůže.

Nejen, že máme s krabičkami pod kontrolou vše, co sníme. Tento způsob přípravy je také velmi ekonomicky výhodný. Za jídlo v restauraci utratíme mnohonásobně více peněz, než za přípravu jídla na celý den (nebo i více dní). Podívejte se na naše vyzkoušené a užitečné tipy, které Vám mohou být při začátcích krabičkování velmi nápomocné.

Jak na to?

Na začátek je ideální vymyslet si několik jídel, které budeme chtít v týdnu vařit a nakoupit si suroviny dopředu. Nemusíte se bát, že byste trávili několik hodin denně u plotny a pouze vařili náročné recepty. Naopak. Pokud Vám nevadí jíst jedno jídlo i vícekrát za sebou, je skvělé si uvařit tzv. do zásoby. Uvaříme si například kuskus se zeleninou a kuřecím masem. Vzniknou nám tři dostatečné porce, které rozdělíme do třech krabiček a najednou máme oběd na 3 dny vyřešený. To samé děláme také se snídaní nebo svačinou. Upečeme si náš oblíbený banánový chlebíček, který si pak následně nakrabičkujeme na několik dní dopředu. Záleží pak na Vás, zda si ho připravíte ke snídani nebo svačině. Přidáme k němu kelímek jogurtu a snídaně/svačiny na několik dní jsou opět hotové.

Správný postup při přípravě jídel je opravdu zásadní a ušetří nám spoustu času i nervů v kuchyni. Jakmile víme co vařit, napíšeme si nákupní seznam, podle kterého v obchodě nakoupíme. Nestane se nám tak, že na nějakou surovinu zapomeneme a budeme muset běžet rychle do obchodu v průběhu vaření, nebo složitě improvizovat. Rozložit si úkoly v kuchyni je také velmi důležité. Přípravu jídla si rozložte podle časové náročnosti. Pokud máte v plánu péct nějaký koláč k snídani, začněte tím. Mezitím co se nám koláč peče hodinu v troubě, můžeme spolehlivě uvařit rýži, brambory a k tomu také lehkou omáčku. Během hodiny máte hotová dvě jídla na několik dní dopředu a náš čas můžeme využít na jiné aktivity.

Vyváženost a pestrost na prvním místě

Při přípravě jídel do krabiček myslete především na to, aby bylo jídlo pestré a jídelníček vyvážený. Je potřeba mít dostatek bílkovin, sacharidů a zdravých tuků. Nezapomínejte také na porci ovoce a zeleniny k jednotlivým chodům. Důležitá je samozřejmě také rozmanitost jídel, aby Váš jídelníček nebyl příliš stereotypní a jeho příprava Vás bavila. Vytvořte si seznam svých oblíbených jídel a postupně ho rozšiřujte. Vždy, když Vám dojde inspirace na to, co zrovna vařit, podíváte se do svého seznamu a hned budete vědět, co dobrého si připravit.

Ideální dóza

V neposlední řadě je důležité vybrat si správnou dózu na potraviny. Dóza by měla být tak akorát velká, aby se do ní vešla velikost porce oběda nebo večeře. Podobně velká je vhodná také na snídani (samozřejmě záleží, která jídla jíte doma, a která si připravujete do krabičky). Poté je vhodné mít k ruce také menší dózy, do kterých přidáte nakrájené ovoce, zeleninu nebo např. ořechy. Dózy vybírejte takové, které jsou snadno omyvatelné a mají skvělé těsnění, které zabrání vylití jídla v tašce.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.