Jaká mouka je výživově nejlepší?

Suroviny:
Cenné látky:
Vliv na orgán:
Suroviny:
Cenné látky:
Vliv na orgán:
Na trhu se můžeme setkat s tolika druhy různých mouk, že může být těžké si vybrat tu skutečně výživově správnou, která dodá našemu tělu mnoho živin. Pokud také stále tápete, přečtěte si dnešní článek.
Suroviny:
Cenné látky:
Vliv na orgán:

Pokud milujete pečivo a bez čerstvého chleba si neumíte představit svůj den, měli byste se zamyslet nad tím, z jaké mouky je pečivo připravené a jaké výživové hodnoty skutečně obsahuje. To samé platí samozřejmě i u pečení sladkého. Výběr kvalitní a zdravé mouky se může zdát jako těžký úkol, protože v regálech supermarketů jich najdeme opravdu velké množství. V dnešním článku se podíváme na to, jaké mouky zvolit a proč.

Zajímejte se o složení mouky

Správné a kvalitní složení mouky ovlivňuje nejen kvalitu výsledného těsta a pokrmu, ale také ovlivňuje výživové vlastnosti mouky, které jsou podstatné pro naše zdraví. Mouka se nejčastěji vyrábí z obilovin, které se namelou. V tomto procesu je důležité především to, z jaké částí zrna se mouka mele. Každá část má totiž jiné živiny, tím pádem i jiné výživové vlastnosti.

Kvalitní mouka by měla být vyrobena z celého zrna, včetně povrchové vrstvy, která obsahuje nejvíce bílkovin. Slupka zrna je zároveň největším zdrojem živin. Obsahuje také vlákninu, kterou má mnoho lidí velký nedostatek. Vláknina je důležitou součástí jídelníčku a slouží pro správné fungování našeho trávicího traktu a ovlivňuje mnoho dalších procesů v těle. V bílé mouce je umletá pouze vnitřní část zrna. Z toho důvodu je z výživového hlediska nejchudší, jelikož ji chybí všechny cenné látky, které jsou v zrnu obsažené. Jde např. o vitamíny, minerály, lignany, bílkoviny atd. Z toho důvodu je důležité hledat celozrnné pečivo, které naopak obsahuje těchto látek dostatek. Kromě toho v něm najdeme také o mnoho více gramů vlákniny. Celozrnná mouka zásobuje organismus polysacharidy, díky kterým nedochází k výkyvům hladiny krevního cukru.

Mezi mouky s největším obsahem bílkovin patří jednoznačně špaldová celozrnná a také žitná. Žitná mouka má také nižší glykemický index, což znamená, že nezvyšuje hladinu krevného cukru, a proto je vhodná také při hubnutí nebo diabetu. Kromě toho obsahují tyto mouky vysoké množství vlákniny, na kterou bychom neměli rozhodně zapomínat.

Bezlepkové mouky

V poslední době se objevuje stále více lidí s intolerancí na lepek nebo celiakií. Tito lidé se musí zcela úplně vyhýbat lepku, což znamená téměř všem obilovinám. Naštěstí existuje mnoho druhů bezlepkových obilovin, ze kterých se následně vyrábějí bezlepkové mouky. S těmi je však náročnější manipulace, jelikož se těsta snadněji drolí, trhají nebo špatně kynou.

Mezi velmi výživné mouky patří mouka pohanková. Pohanka se stala populární především díky vysokému obsahu rutinu, minerálů a také antioxidantů. Pohanka dále snižuje obsah cholesterolu v krvi, zlepšuje její srážlivost, posiluje imunitu a prohřívá organismus. Pohanka patří mezi tzv. pseudoobiloviny. Je přirozeně bezlepková, proto ji mohou beze strachu používat i celiaci. Z pohankové mouky si upečete lahodné koláče, buchty nebo kvalitní pečivo.

Méně známá, přesto skvělá a velmi výživná je mouka cizrnová. Cizrna patří mezi luštěniny a stejně jako ostatní druhy luštěnin pomáhá zlepšovat činnost trávicího traktu. Obsahuje mnoho rostlinných bílkovin, z toho důvodu je oblíbená mezi vegany nebo při hubnutí. V kuchyni má cizrna opravdu mnoho využití. Nejčastěji se z ní vyrábí hummus nebo různé zeleninové placičky. Z cizrny lze také technologickým procesem pomocí vysokého tlaku a teplot vytvořit cizrnovou mouku. Z té lze poté upéct mnoho chutných placek, pečiva nebo ji použít při zahušťování omáček a polévek.

Každá mouka je zkrátka jiná a má své specifické vlastnosti. Pokud se však budete řídit tím, že budete vybírat především celozrnné a pečlivě vyrobené mouky z kvalitních surovin, určitě neuděláte při svém výběru chybu.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.