Co jste nevěděli o propolisu?
Co je to vlastně propolis?
Propolis je živočišný produkt, který má velmi tmavě hnědou barvu, která mnohdy míří až do zelena. Propolis je vyráběný včelami. Lze říci, že jde především o směs mízy jehličnatých nebo stálezelených stromů, výměšky včel a včelího vosku. V úlu je dále zpracováván a využíván k ochraně úlového prostoru před bakteriemi, viry, plísněmi nebo kvasinkami. Včely tuto směs sbírají a společně s voskem ji pak dále zpracují na propolis. Propolisem pak zateplují různé díry a spáry, aby si udržely teplo a chránily se před nepříznivým počasím nebo vlhku. Díky propolisu se také včely chrání před jiným hmyzem.
Průměrný včelí úl vyprodukuje za rok asi jen 3 dkg propolisu, proto je v přírodě tak moc vzácný. Propolis se získává seškrábnutím z krycích latěk nebo oken úlu do vhodné nádoby. Propolis má různé složení v závislosti na prostředí, kde se včely nacházely a ke kterým rostlinám a stromům měly možnost přístupu. Obecně ale obsahuje až 300 látek s největším podílem polyfenolů (flavonoidů). Produkty obsahující propolis nejsou vhodné pro astmatiky a alergiky na včelí bodnutí a včelí produkty obecně. Při častém používání propolisu se mohou dokonce objevit alergie v podobě podráždění kůže (připomínající ekzém)[1].
Využití propolisu
Propolis můžeme využít surový, nicméně nejčastěji se s ním můžeme setkat ve formě mastí nebo tinktury. Příprava tinktury ani masti není nic náročného a zvládneme to i sami doma. Na přípravu tinktury budete potřebovat nejméně 60% líh, do kterého vložíme rozdrobený propolis. Necháme vyluhovat několik dnů, popř. týdnů. Podle toho, jak chceme mít tinkturu silnou. Přes látku scedíme a nalijeme do malých a praktických lahviček. Následně uskladňujeme v chladu a temnu. Tinktura z propolisu se využívá zejména na kůži nebo v dutině ústní. Má skvělé hojivé účinky a využívá se zejména při problémy s afty nebo na drobné záněty či ekzémy.
Na výrobu masti budeme potřebovat lékařskou vazelínu, kterou zahřejeme na 50 °C. Do ní vmícháme surový propolis, kterého může být klidně až 50% množství. Poté přefiltrujeme. Lze využít také například olivový olej v poměru 2 díly oleje a 1 díl propolisu. Mast s propolisem se využívá zejména na velmi suchou či popraskanou kůži, protože má velmi dobré regenerační účinky. Je hojivá a je vhodná pro osoby s ekzémy či na oblast hemeroidů.
Surový propolis se využívá nejvíce při bolestech zubů nebo na odstranění bradavic, na výrobu tinktury a kapek atd. V případě bradavic se kousek surového propolisu položí na špičku lžičky a nad plamenem, nebo plotnou sporáku se nechá důkladně změknout. Tuto hmotu vymačkáme na bradavici a přelepíme omyvatelnou náplastí. Takto ošetřenou bradavici necháme, a pokud náplast a propolis spadne, tak opět obnovíme. Bradavice se postupně zmenší a vypadne. Nikdy jí nešťouráme, neškrábeme, ani nevyřezáváme. Výsledky se dostaví velmi brzy.
Pokud si Vám nechce do domácí přípravy výrobků z propolisu, máme pro Vás již hotový produkt a to konkrétně zjemňující mast s propolisem nesoucí název Pilný jako včelička. Díky jedinečnému a spolehlivě přírodnímu složení je mast skvělá i na tu nejcitlivější pokožku. Velmi dobře zjemňuje tvrdou, odřenou nebo prochlazenou pokožku. Opravdu rychle se vstřebává, tudíž nezanechává na pokožce nepříjemný filtr, a to je její velká výhoda. Pokožku zanechává dlouhodobě hydratovanou a vláčnou. Je vhodná pro všechny typy pokožky, zejména pak pro osoby s ekzémy, lupénkou či jinými kožními nemocemi. Pyšní se certifikací BIO a CPK, čímž si můžete být jistí tou nejlepší kvalitou.
- [1] www.comvita.com/blog-article/everything-you-need-to-know-about-propolis/W5200215