Důležitost poměru omega 3:6 mastných kyselin

Cenné látky:
Vliv na orgán:
Cenné látky:
Vliv na orgán:
Omega mastné kyseliny mají velmi důležitý vliv na náš organismus a celkové zdraví. Spoustu lidí jich má nedostatek, protože je nezahrnují do svých jídelníčků. Podívejte se s námi na to, proč je jejich konzumace tak důležitá
Cenné látky:
Vliv na orgán:

Co jsou to mastné kyseliny?

Mastné kyseliny jsou zjednodušeně řečeno zdravé tuky, bez kterých by náš organismus vůbec nemohl fungovat. Mastné kyseliny dělíme na neesenciální, které si naše tělo dokáže samo vyrobit a opatřit. Druhou skupinou jsou mastné kyseliny esenciální. Ty musíme suplementovat výhradně ze stravy nebo doplňků stravy, jelikož si je naše tělo není schopné vyrobit. Mastné kyseliny můžeme ještě dále rozdělit na nenasycené a nasycené.

Nenasycené mastné kyseliny obsahují tzv. dvojnou uhlíkovou vazbu. Jsou buď mononenasycené nebo více dvojných vazeb uhlíku, pak mluvíme o polynenasycených kyselinách. Sem patří např. kyselina linolová a další. Rozdělení kyseliny na omega 3, 6 a 9 záleží právě na umístění první dvojné uhlíkové vazby v řetězci. Ta se nachází buď na třetím, šestém nebo devátém atomu uhlíku. Je to důležité z toho důvodu, že odlišné struktury kyseliny ovlivňují účinky na lidské zdraví. Díky tomu má každá z omeg jiné výhody pro náš organismus.

Nevyhýbejte se tukům

Jak jsme se již zmínili výše, důležité mastné kyseliny si naše tělo nedokáže vyrobit, proto je velmi důležité zařazovat do své stravy zdravé tuky a za žádnou cenu se jim nevyhýbat. Jejich nedostatek se za nedlouho projeví na Vašem zdraví, a to je naprosto zbytečné. Obávanou skupinou jsou zejména mladé ženy, které se tukům schválně vyhýbají kvůli postavě a drží všemožné nízkotučné diety. Přitom je to právě naopak. To, po čem nejčastěji přibíráme, je převážně nadměrné množství cukrů a sacharidů ve stravě. Ty se následně ukládají do tukových zásob, a to způsobuje přibírání na váze. Nedávejme to za vinu zdravým tukům.

Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny neplní v těle stejnou funkci. Omega 6 jsou často označovány jako prozánětlivé a jejich nadbytek může v našem těle nadělat velkou paseku. Může způsobit velkou řadu zdravotních problémů, proto je velmi důležité dodržovat poměr mezi omega 3 a 6 a nevystavovat tělo nějaké disbalanci. Studie uvádějí, že nadbytek omega 6 může např. zhoršovat paměť, narušovat propustnost a vstřebatelnost hormonů a důležitých živin, špatně detoxikovat atd.

Oproti nim stojí omega 3, které jsou naopak nazývány jako protizánětlivé. Když se vrátíme v minulosti do doby lovců a sběračů, jejich poměr omega 3 a omega 6 byl 2:1. Bylo to samozřejmě dáno stravou, jelikož jedli pouze maso a různá semínka a rostliny a téměř žádné cukry a už vůbec ne průmyslově zpracované potraviny. Možná se dožívali nižšího věku než my v současné době, nicméně se u nich nikdy neprojevily žádné chronické nemoci jako např. cukrovka, srdeční choroby a další. Zároveň měli také o mnoho více pohybu, než většina dnešní populace[1].

Pro porovnání je průměrný poměr omega 3 a omega 6 v dnešní populaci zhruba 12:1 v Evropě. V USA je to dokonce alarmujících 23:1. To se pak samozřejmě projevuje na zdravotním stavu. Takto velký nepoměr může v těle vyvolat postižení kostí, artritidu, neurodegenerativní nemoci jako je Alzheimer či Parkinson a mnoho dalšího. Pokud jste dosud nevěřili, že strava nemá až takový vliv na náš zdravotní stav, věříme, že nyní již změníte názor.

Jak vyvážit poměr mezi omega 3 a omega 6?

Nejlepším řešením, jak docílit lepšího poměru mezi těmito mastnými kyselinami je zaměřit se především na snížení omega 6. Toho samozřejmě docílíme nejlépe kvalitnější stravou a výrazným omezením (nejlépe úplným vyloučení) průmyslově zpracovaných potravin v naší stravě. Zároveň je dobré se vyhýbat i zpracovaným rostlinným olejům. Místo nich volte spíše za studena lisované rostlinné oleje nejlépe v BIO kvalitě, kokosový olej nebo klasické máslo opět v dobré kvalitě.

Další věcí, na kterou bychom si ve stravě měli dát pozor, je zvýšit příjem omega 3 mastných kyselin. Toho docílíme příjmem kvalitních mořských plodů a ryb, zejména pak lososa, makrely, tuňáka nebo sardinek. Dalším zdrojem jsou pak domácí vejce, kvalitní maso a mléčné výrobky. Z rostlinných zdrojů se zaměřte zejména na ořechy, konopná semínkachia semínka a lněná semínka. Přidat je můžete jednoduše do kaší nebo smoothie, takže je jejich příprava velmi snadná.

Zdroje:
  • [1] www.unlockfood.ca/en/Articles/Fat/What%E2%80%99s-the-difference-between-omega-3-and-omega-6
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.