Přírodně proti rýmě a nachlazení
S příchodem podzimu a výrazného ochlazení může mít mnoho z nás problém s nepříjemným nachlazením, kašlem, rýmou a dalších zdravotních omezení. Pokud není náš imunitní systém úplně v pořádku, stačí málo a my se ze dne na den ocitneme doma pod peřinou s čajem v ruce. Dá se těchto nepříjemností zbavit rychle i bez zbytečné chemie? Samozřejmě. Podívejte se s námi, jak na to.
Pokud patříte stejně jako my mezi nadšence zdravého životního stylu, věříme, že při léčbě obyčejného nachlazení volíte raději bylinky a přírodní medicínu, než klasické léky, které mohou při nadužívání nadělat v našem těle (a střevním prostředí) daleko větší paseku. Během několika let jsme si vytipovali určité bylinky a další přírodní pomocníky, které nám od onemocnění pomohou hned, nebo ho dokonce potlačí ještě před tím, než stihne zcela propuknout. Bylinky si můžete vypěstovat i sami doma. Kromě důkladné péče během fáze růstu je stejně tak důležité i jejich sušení a skladování. Raději si ověřte, jak skladovat sušené bylinky tak, abyste je mohli využívat po celý rok.
Znáte rýmovník?
Rýmovník je jedlá léčivá bylina, kterou můžeme využít nejen jako dekorativní pokojovou rostlinu, ale především (jak již z názvu vyplývá) je skvělá při léčbě rýmy či nachlazení. Z listů se uvolňuje vonná silice, která se inhaluje a usnadňuje tak dýchání. Rýmovník má protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Odvar z rýmovníku můžeme použít nejen na rýmu, ale také při bolestech hlavy, při kašli, nachlazení nebo zánětu průdušek.
To, co nám vždy zaručeně zabere je zázvor. Zázvor tělo skvěle prohřeje a obsahuje řadu důležitých vitamínů a minerálů jako jsou sodík, fosfor, vápník, draslík, železo, či hořčík. Silný zázvorový čaj z čerstvého zázvoru dochucený citrónem a kvalitním medem je ideální drink na rýmu a jiné nachlazení. Dopřejte si 3 šálky denně po dobu několika dnů a zaručeně uvidíte rychlé zlepšení. Pokud nemáte čas připravit si zázvorový čaj od základu doma, vyzkoušejte zázvorové čaje, které jsou stejně kvalitní.
Co máme doma běžně téměř všichni je česnek. Česnek coby přírodní antibiotikum a antivirotikum posiluje imunitní systém a pomáhá bojovat proti různým virózám. Při nachlazení a rýmě se doporučuje užívat jeden až dva stroužky česneku denně. Pokud Vám vadí jeho chuť za syrového stavu, připravte si doma např. česnekovou polévku nebo pomazánku. Při syrové konzumaci pomáhá jíst česnek společně s olejem, mlékem nebo medem[1].
Imunita na prvním místě
V neposlední řadě je samozřejmě důležité mít na paměti, že o naši imunitu je potřeba pečovat po celý rok, nejen v období podzimu. Pokud bude náš imunitní systém fungovat tak, jak má, nebudeme mít problémy s tím, že nás nečekaná chřipka nebo viróza potká několikrát do roka. I my jsme měli v minulosti problémy s tím, že stačilo, aby na nás někdo kýchnul a už jsme byli nemocní. Od té doby, co se o své zdraví staráme po celý rok, se s nemocemi setkáváme opravdu minimálně.
Pokud budeme jíst nekvalitní potraviny, které hrají pro kvalitní imunitu tu zásadní roli, nebudeme se hýbat a obecně budeme setrvávat v toxickém prostředí, nepomohou nám ani ty nejkvalitnější bylinky a doplňky stravy na trhu. Pro posílení imunity bychom měli pravidelně suplementovat vitamíny, které nejsme schopni získat z přirozené stravy. Týká se to např. vitamínu C.
Vitamín C neboli kyselina askorbová je silným antioxidantem a v našem organismu se významně podílí na tvorbě a ochraně tkání, jako jsou např. kosti, cévy nebo kůže. Patří mezi vitamíny, které jsou rozpustné ve vodě. Vyzkoušet můžete např. produkt naší řady, který je sestaven z takových superpotravin, které Vám zajistí dostatečné množství vitamínu C.
- [1] www.thechalkboardmag.com/would-you-wouldnt-you-gnaw-raw-garlic-for-cold-flu-season