Výhody kokosového oleje
Kokosový olej patří mezi rostlinné tuky, které mají tolik využití a vlastností, že je těžké je vůbec spočítat. Kokosový olej se vyznačuje především obsahem kyseliny laurové a kaprylové, které se pyšní antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Ničí bakterie, kvasinky i plísně. Kokosový olej zároveň obsahuje nasycené tuky, které se dostávají přímo do jater, kde se rozkládají na energii a neukládají se tak do tukových zásob[1].
Hydratace pokožky
Kokosový olej je mimo jiné bohatý také na antioxidanty a mastné kyseliny, které se rychle a efektivně vstřebávají do pokožky. Proto se hojně využívá např. při léčbě ekzémů, problémů se striemi, akné atd. Po nanesení nechává pokožku hebkou a zbavuje ji přebytečné mastnoty. Díky své šetrnosti se hodí pro děti - popř. je ráno můžete namazat rakytníkovou mastí a večer kokosáčem.
Na své si přijdou i naše zuby a ústní dutina. Kokosový olej zlepšuje vzhled zubů a můžeme ho použít jako přírodní bělidlo. Stačí si 1x denně vyčistit zuby kokosovým olejem a po několika týdnech uvidíte výsledek. Zároveň zamezuje tvorbě zubního kazu, zklidňuje dásně a omezuje výskyt velmi nepříjemných aftů.
Přírodní odličovač
Kokosový olej je skvělý i pro ženy, které si potrpí na přírodní kosmetiku, může totiž posloužit i jako odličovač. Stačí trochu oleje nanést na obličej a krásně odlíčí jak make-up, tak řasenku. Jelikož kokosový olej mírně vysušuje pleť, doporučujeme po každém odlíčení použít nějaký hydratační či výživný krém.
Pomocník v kuchyni
Není to však pouze kosmetika a péče o naše tělo, kde můžeme tento olej uplatnit. Skvěle se hodí i do kuchyně pro tepelnou úpravu jídel. Kokosový olej je stálý i při velmi vysokých teplotách. Jelikož má svou specifickou chuť, doporučujeme ho použít na přípravu sladkých jídel, jako jsou např. palačinky, lívanci či jiné dezerty. Ve slané kuchyni si výborně hodí do asijských pokrmů[2].
- [1] www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coconut-oil/
- [2] www.wellnessmama.com/5734/coconut-oil/